Інформація викладена нижче, наведена нами виключно як довідкова. Наша команда одностайно і однозначно наполягає на тому, що будь-які електромонтажні роботи повинні виконуватись по-перше згідно проекту, а по-друге , ці роботи має виконувати кваліфікований спеціаліст з необхідними допусками.

Вибираючи кабель, особливо важливо підібрати правильний перетин для надійної і безаварійної роботи електрообладнання. Для цього використовуються спеціальні таблиці вибору перетину кабелю, що враховують метал, з якого виготовлена струмопровідна жила, матеріал ізоляції і інші параметри.

Таблиця перетину кабелю по потужності і струму

Зазвичай для практичних потреб достатньо використовувати таблицю перетину кабелю, яка знаходиться в Правилах улаштування електроустановок в таблицях 1.3.4 і 1.3.5.

Також можна використовувати наступні таблиці.



У цих таблицях вказані необхідний перетин алюмінієвих і мідних кабелів для різних струмових навантажень. Тип ізоляції – гумова і вінілова, аналогічний більшості видів ізоляційних матеріалів.

Вибір проводиться за номінальним струмом навантаження. Якщо струм невідомий, то він обчислюється виходячи з потужності пристрою, кількості фаз і напруги мережі.

Які параметри необхідно врахувати для вибору правильного перетину кабелю

Для надійної роботи електроприладів при виборі кабелю по перетину враховуються різні чинники, основними з яких є наступні:

  • номінальний струм навантаження;
  • матеріал струмопровідної жили;
  • тип ізоляції;
  • спосіб прокладки;
  • довжина кабеля.

Перед тим, як розрахувати перетин кабелю, необхідно визначити ці параметри.

Способи розрахунку перетину кабелів

Є два способи визначення необхідного перетину кабелю. При розрахунку необхідно застосовувати обидва методи і використовувати більшу з отриманих величин.

Розрахунок перетину по нагріванню

Під час протікання електричного струму по кабелю він гріється. Допустима температура нагріву і перетин дроту залежать від типу ізоляції і способів прокладки. При недостатньому перерізі струмопровідної жили, вона нагрівається до неприпустимої температури, що може привести до руйнування ізоляції, короткого замикання та пожежі.

Для ретельного розрахунку необхідно використовувати спеціальні таблиці, програми або онлайн-калькулятори, але для більшості практичних завдань можна застосувати таблицю, яку можна знайти в ПУЭ, п. 1.3.10.

Розрахунок перетину по допустимим втратам напруги

Струмопровідна жила в проводі має опір і при проходженні по ній струму, відповідно до закону Ома, відбувається падіння напруги. Величина цього падіння зростає при зменшенні перетину кабелю і збільшенні його довжини.


При прокладанні кабелю великої довжини його перетин, необхідний для зменшення втрат, може багаторазово перевищувати величину, обрану по допустимому нагріву. Для розрахунку використовуються спеціальні формули, програми та онлайн-калькулятори.


Порада! При підключенні пристроїв, що працюють на зниженій напрузі, блок живлення розташовується якомога ближче до апарата.

Розрахунок перетину для однофазної і трифазної мережі

Вибір кабелю проводиться по струму навантаження, але якщо він невідомий, то виконується вибір перетину кабелю по потужності. Методи розрахунку різні для однофазних і трифазних навантажень.

Розрахунок струму однофазних навантажень

Для обчислення цього параметра необхідно розділити потужність пристрою на напругу мережі

I = P/U

В однофазній мережі ~ 220В допускається використання спрощеної формули

I=4,5P

Розрахунок струмів в трифазній мережі

В трифазній мережі 380В є два види навантажень, струм яких обчислюється по-різному:
Електродвигуни. Для розрахунку необхідно врахувати ККД і cosφ, але допускається використання формули

I=2P

Обігрівачі. Ці установки розглядаються як три однофазних нагрівача, і застосовується формула

I=(P/3)/U=4,5(P/3)

Важливо! При підключенні електроплити, розрахунок проводиться по самому потужному нагрівачеві або двом, в залежності від схеми апарату.